KRS: 0000136312

AKTUALNOŚCI

Zaburzenia seksualne dzieci i młodzieży – szkolenie online

Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia” serdecznie zaprasza na IV szkolenie online dla profesjonalistów pracujących na co dzień z dzieckiem i rodziną (lekarzy, psychologów, psychoterapeutów, pedagogów, pracowników socjalnych, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej).

Temat szkolenia: „Zaburzenia seksualne dzieci i młodzieży”

Prowadzący dr n. med Krzysztof Szwajca – specjalista psychiatra

Termin szkolenia: 16-17 października 2021 roku (sobota 9-18, niedziela 9-13:30)

Koszt szkolenia 450 zł od osoby. Uczestnicy otrzymują zaświadczenie po ukończeniu szkolenia oraz materiały szkoleniowe.

Program tematyczny szkolenia:

Tabu seksualności. Jak rozmawiać o seksualności i cielesności dziecka i młodzieży?

Dziecko jako istota psychoseksualna. Przejawy seksualności u dzieci. Edypalność. Dziecięce zachowania masturbacyjne. Rozwój poczucia tożsamości płciowej. Różnica płci. Co zagraża rozwojowi dziecka?

Jak wspierać rodziców w zagadnieniach dotyczących seksualności ich dzieci?

Nowe układy rodzicielskie a rozwój psychoseksualny dzieci.

Ciało dziecka i nastolatka – rozwój, tożsamość cielesna i zagrożenia rozwoju – ciało przeżywane jako złe, problematyczne, jako wróg.

Dojrzewanie, pokwitanie, adolescencja – dyskusja pojęć, biologia zjawiska, zagadnienia psychosomatyczne, cielesność i seksualność jako konstrukty tożsamościowe. Seksualność a sposoby radzenia sobie z lękiem.

Masturbacja adolescencyjna jako norma rozwojowa. Ekspresja seksualna okresu dorastania.

Homoseksualność/homoseksualizm, biseksualność w okresie rozwojowym – coming out, trwałość konstruktów, konteksty rodzinne, ryzyko zaburzeń psychicznych, praca terapeutyczna.

Psychopatologia zagadnień związanych z seksualnością – zmiany w klasyfikacjach (DSM 5), które z zagadnień dotyczą osób w wieku rozwojowym? Rozwojowa norma seksuologiczna. Co wykracza poza normę? Kiedy kierować dziecko do seksuologa czy psychiatry?

Zaburzenia identyfikacji płciowej / dysforia płciowa – transseksualizm, zaburzenia identyfikacji płciowej w dzieciństwie i zagadnienia pokrewne.

Seksualność a internet, „uzależnienie” od seksu w internecie

Epatowanie (szokowanie) seksualnością – seksualność jako narzędzie wyrażania agresji u dzieci

Seksualność u dzieci upośledzonych, autystycznych.

Seksualność dziecka krzywdzonego

Rozpoznawanie molestowania seksualnego w wieku bezwzględnej ochrony prawnej i postępowanie – aspekty prawne, opiekuńcze i sądowe

Seksualność dziecka a tajemnica terapii – zagadnienia prawne i etyczne

dr n. med. Krzysztof Szwajca specjalista psychiatra, psychoterapeuta, superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, specjalista terapii środowiskowej. Pracownik naukowy Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Katedry Psychiatrii UJ CM, kieruje Zespołem Leczenia Domowego OKPDDiM Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prezes Zarządu Fundacji „Dom Terapii”.

Superwizuje liczne ośrodki psychoterapeutyczne, w sumie prowadzi ponad dwadzieścia grup superwizyjnych oraz superwizje indywidualne. Wiele lat kierował Oddziałem I Krakowskiego Instytutu Psychoterapii, wcześniej współtworzył i kierował jeszcze dwoma innymi ośrodkami psychoterapii środowiskowej na terenie Krakowa oraz prowadził Oddział Psychiatryczny Sanatoryjno-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Rabce-Zdroju.

Jest autorem i współautorem ponad 50 publikacji naukowych i ponad 200 wystąpień zjazdowych. Nauczyciel akademicki zaangażowany w szkolenie przeddyplomowe i podyplomowe z dziedziny psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapii, terapii rodzi, pracy z traumą. Laureat nagrody im. W Moczulskiego PTP „za wybitne walory rozprawy doktorskiej” oraz nagrody nagrody im. Aliny Margolis-Edelman jako osoba szczególnie zasłużona w działalności na rzecz pomocy dzieciom (2019) . Uczeń prof. Marii Orwid i członek założonego przez Nią zespołu specjalizującego się w pracy z odległymi następstwami traumy wojennej i z problematyką międzygeneracyjnego przekazu traumy.

Warunki uczestnictwa:

Warunkiem udziału jest przesłanie karty zgłoszenia na adres email: profamilia@profamilia.pl lub faxem: 12 644 85 45
Karta zgłoszenia dostępna na www.profamilia.pl
Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 12 642 12 16 lub 500 134 050

KARTA_ZGLOSZENIA_2021_zaburzenia_seksualne_dzieci_i_mlodziezy zABURZENIA SEKSUALNE DZIECI I MŁODZIEŻY (1)

Przekaz 1 procent podatku
SPONSORZY