KRS: 0000136312 

Ośrodek Adopcyjny

Program

Program Szkoleniowy „Rodzina” jest programem edukacyjnym mającym na celu wszechstronne przygotowanie kandydatów do przysposobienia dziecka do prawidłowego pełnienia roli rodzica adopcyjnego, a tym samym stworzenie dzieciom przysposobionym możliwości wzrastania we właściwym, stabilnym środowisku rodzinnym.

Czas trwania szkolenia – szkolenie jest integralną częścią pełnej procedury adopcyjnej. Po uzyskaniu wstępnej pozytywnej oceny kandydatów dokonanej na podstawie diagnozy sytuacji rodzinnej, analizy wyników testów psychologiczno-pedagogicznych oraz rozmów psychoedukacyjnych, nie później niż w terminie 4 miesięcy od złożenia kompletu wymaganych dokumentów, kandydaci biorą udział w spotkaniach szkoleniowych.
Szkolenie trwa 45 godzin, w tym:

  • 42 godziny części wykładowo-warsztatowej, realizowanej podczas sześciu 6-godzinnych grupowych spotkań szkoleniowych poprzedzone spotkaniem z prawnikiem,
  • 3 godziny przeznaczone na indywidualne spotkania z kandydatami po już zakończonym szkoleniu grupowym, celem powtórnego przeanalizowania i weryfikacji motywacji kandydatów do przysposobienia dziecka oraz pogłębienia wybranej tematyki szkolenia grupowego.


Metody szkoleniowe:
 mini wykłady, warsztaty, ćwiczenia w formie treningów umiejętności, prezentacje filmowe, dyskusje, analizy przypadków, spotkanie z rodziną adopcyjną i jej dzieckiem. Szkolenie jest prowadzone w formie zapewniającej aktywny udział uczestników (uczestnicy szkolenia otrzymują komplet materiałów szkoleniowych i świadectwo ukończenia szkolenia).

Miejsce szkolenia: szkolenia grupowe odbywają się w siedzibie Ośrodka na os. Zielonym 1.

Tematyka i zakres programowy szkolenia:

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2011 roku zakres programowy szkolenia dla kandydatów do przysposobienia dziecka według Programu Szkoleniowego „Rodzina” obejmuje:

Spotkanie 1. Adopcja – prawda i mity.

  1. Wzajemne poznanie się uczestników i ich motywacji do przysposobienia dziecka.
  2. Sytuacja dziecka wychowywanego poza rodziną naturalną.
  3. Rodzinne i instytucjonalne formy pieczy zastępczej.
  4. Elementy prawa rodzinnego, w szczególności dotyczące przysposobienia.


Spotkanie 2. Umiejętności.

  1. Podstawy wiedzy o zdrowiu dziecka, profilaktyce prozdrowotnej, objawach sygnalizujących choroby i postępowaniu w takich przypadkach.
  2. Podstawy pielęgnacji i rozwoju psychomotorycznego niemowląt.
  3. Zagadnienia z zakresu wspomagania rozwoju dziecka niepełnosprawnego.
  4. Pierwsza pomoc przedmedyczna.


Spotkanie 3. Utraty i nadzieje.

  1. Warsztaty z zakresu wzmacniania prawidłowej motywacji kandydatów do przysposobienia dziecka.
  2. Zagadnienia przeżywania i radzenia sobie ze stratą w kontekście niemożności posiadania biologicznego potomstwa lub utraty dziecka.
  3. Tematyka z zakresu przygotowania dzieci własnych i przysposobionych do zmiany ich sytuacji rodzinnej w chwili przyjęcia dziecka do rodziny.


Spotkanie 4. Rozwój dziecka – więź.

  1. Problemy dzieci pozostających w pieczy zastępczej, w tym wpływ przebiegu okresu życia płodowego, sytuacji kryzysowych i występowania przemocy w rodzinie na zachowanie i rozwój dziecka.
  2. Metody stymulowania rozwoju psychofizycznego dziecka.
  3. Problematyka roli więzi emocjonalnych w rodzinie, kształtowania się więzi w rodzinach adopcyjnych oraz typów przywiązania i ich konsekwencji dla rozwoju dziecka.


Spotkanie 5. Wychowanie.

  1. Warsztaty umiejętności wychowawczych, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb dzieci, w szczególności z uwagi na ich wiek.
  2. Zagadnienia z zakresu wspomagania rozwoju dziecka z problemami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania.
  3. Zagadnienia z zakresu wspomagania rozwoju dziecka z zaburzeniami rozwojowymi, w tym dziecka z alkoholowym zespołem płodowym (FAS).


Spotkanie 6. Tożsamość.

  1. Problematyka jawności adopcji – prawda o pochodzeniu dziecka.
  2. Metody budowania poczucia własnej wartości u dziecka.
  3. Formy pomocy i wsparcia dla rodzin adopcyjnych.


Pobierz: Decyzja Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zatwierdzająca Program Szkoleniowy „Rodzina” z dnia 18 stycznia 2022 roku.

Skip to content